Poniedziałek, 13 Lipca 2020
Położenie gminy:

     Gmina Aleksandrów Kujawski położona jest w centrum Polski, w południowo-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, leży na lewym brzegu Wisły. Usytuowana jest na granicy byłych dwóch województw - toruńskiego i włocławskiego. Od miasta Torunia dzieli ją 16 km kompleks leśny, a od miasta Włocławka odległa jest o 35 km. Pod względem powierzchni (131,6 km2) zajmuje 57 lokatę, a pod względem liczby mieszkańców 10 lokatę w województwie kujawski-pomorskim, należy do średnich gmin województwa.

ilustracja

     Gmina Aleksandrów Kujawski jest największą gminą wchodzącą w skład powiatu aleksandrowskiego. Charakteryzuje  ją bardzo korzystne położenie komunikacyjne.  Znajduje się przy drodze krajowej Nr 1, krzyżującej się z drogą wojewódzką Nr 266 Ciechocinek-Konin. Przez teren gminy przebiegać będzie odcinek autostrady A 1 z węzłem w miejscowości Odolion. Przez teren gminy przebiegają dwie łączące się w Aleksandrowie Kujawskim linie kolejowe - zelektryfikowana, dwutorowa Toruń - Kutno (stacja Otłoczyn) oraz zelektryfikowana, jednotorowa Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek (stacja Odolion).

ilustracja

     Gmina od wschodu sąsiaduje z Wisłą i krajowym uzdrowiskiem nizinnym Ciechocinkiem. Swoimi gruntami otacza miasto powiatowe Aleksandrów Kujawski. Od wschodu graniczy z gminą Raciążek, od południa z gminą Koneck (są to gminy powiatu aleksandrowskiego). Od południowego zachodu graniczy z gminą Dąbrowa Biskupia, a od zachodu z gminą  Gniewkowo (gminy powiatu inowrocławskiego, byłe województwo bydgoskie), zaś od północy graniczy z gminą Wielka Nieszawka, a od północnego wschodu z gminą Obrowo (gminy powiatu toruńskiego, byłe województwo toruńskie).

ilustracja

     Gmina Aleksandrów Kujawski objęta jest zasięgiem Równiny Inowrocławskiej, wchodzącej w skład makroregionu Pojezierze Wielkopolskie. Jedynie najbardziej wysunięta na północ (wzdłuż Wisły) jej część objęta jest zasięgiem Kotliny Toruńskiej, makroregion Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka. Obydwa makroregiony leżą w podprowincji Pojezierze Południowobałtyckie.

     W ujęciu globotanicznym gmina Aleksandrów Kujawski leży w jednej z ośmiu krain przyrodniczo - leśnych w krainie Wielkopolsko-Kujawskiej w okręgu Kujawskim Podziału Wielkich Dolin (wg Władysława Szofera). Specyfika położenia stwarza niepowtarzalne walory tutystyczne sprzyjające rozwojowi agroturystyki.

||||||
Polityka prywatności | Zastrzeżenia prawne
Projekt i wykonanie Excelo. Powered by trueCMS