Sobota, 15 Sierpnia 2020
STOWARZYSZENIE KOBIET KUJAWY RAZEM:

XVI Krajowe Dożynki Ekologiczne w Przysieku

W dniu 11.09.2010r. Stowarzyszenie Kobiet "Kujawy Razem" zorganizowało wyjazd na XVI Krajowe Dożynki Ekologiczne w Przysieku. W czasie trwania w/w uroczystości, panie ze Stowarzyszenia, brały udział w konkursie kulinarnym - "Ziemniak w tradycji polskiej kuchni". W związku z tym, przy dużym udziale pani Jolanty Rode  przygotowano starą, tradycyjną, kujawską potrawę zwaną "Parzybroda". Proponowana przez członkinie potrawa nie zdobyła co prawda  uznania jury,  jednakże dużą satysfakcję sprawił Pasniom fakt, iż o recepturę tej potrawy zgłosił się pracownik Toruńskiego Muzeum Etnograficznego,  piszący pracę na temat tradycyjnych kujawskich potraw. Receptura Parzybrody prawdopodobnie zostanie umieszczona w książce przygotowywanej przez w/w osobę. Panie otrzymały już informację, iż publikacja ksiażki ze wspomnianą potrawą, ukaże się w marcu lub w kwietniu 2011 roku  poprzedzona konferencją w Toruńskim Muzeum Etnograficznym, na którą już zostały zaproszone.
Jak twierdzą Panie wyjazd na XVI Krajowe Dożynki Ekologiczne pozwolił im również, zapoznać się z szeroką ofertą gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych, oraz przedsięwzięć i produktów wiejskiej przedsiębiorczości. Celem wyjazdu, była również daleko idąca promocja stowarzyszenia,
regionu, a przede wszystkim Gminy Aleksandrów Kujawski .

ilustracja

ekspozycja produktów Stowarzyszenia

ilustracja

Uczestnicy wyjazdu

ilustracja

Jury ocenia produkty

ilustracja

Występ zespołów ludowych

"Cudze chwalicie,  swego nie znacie" Cztery Pory Roku - Jesień na Kujawach

Stowarzyszenie Kobiet Kujawy Razem serdecznie zaprasza na pierwsze spotkanie cykliczne "Cudze chwalicie, swego nie znacie" Cztery Pory Roku - Jesień na Kujawach, które odbędzie się dnia w 06 listopada 2010r.o godz.14/00 w Gminnym Ośrodku Kultury w SŁUŻEWIE

Program:

14.00 - powitanie przybyłych gości
14.10 - 15.40 - prezentacja twórczości Wandy Szkulmowskiej znanej badaczki dziejów i tradycji Kujaw
16.00 - prezentacja twórczości młodej poetki Marty Gabrysiak z Ciechocinka
16.30 - występ folklorystycznego zespołu tanecznego z Z.Sz. Ogrodniczych w Aleksandrowie Kujawskim
17.10 - skromny poczęstunek dla zaproszonych gości.

RELACJA z POKAZU

W dniu 06.11.2010 w Gminnym Ośrodku Kultury w Służewie odbyło się pierwsze spotkanie cykliczne "Cudze chwalicie, swego nie znacie" Cztery Pory Roku - Jesień na Kujawach.

Prezes Irena Rekowska pokrótce wspomniała o powstaniu Stowarzyszenia Kobiet KUJAWY RAZEM oraz o cyklu "Cudze chwalicie, Swego nie znacie..." mającym na celu sięganie do korzeni tradycji kujawskich, promowanie - poznawanie zarówno miejscowych jak i z całego regionu Kujaw artystów i osób zwiazanych z naszym regionem. Wieceprezes Małgorzata Polanowska zaprezentowała biografię zaproszonych gości:
1. prezentacja twórczości Wandy Szkulmowskiej (79 l.) znanej badaczki dziejów i tradycji Kujaw, autorki wielu pozycji książkowych poswięconych kulturze Kujaw, wice - prezes Kujawsko - Pomorskiego Towarzystwa - Kulturalnego, Autorka pracy pt. "Ziemia Rodzinna to Kujawy". W 2003r odznaczona Krzyżem Oficerskim  Orderem Odrodzenia Polski za zasługi dla regionu Kujaw. Przedstawiła (na podstawie pracy "Ziemia Rodzinna..) dzieje powstania regionu, granice Kujaw, tradycje dotyczące Dyngusu, Ostatków na Kujawach (koza), zaloty kawalerów.
2. prezentacja twórczości młodej poetki Marty Gabrysiak z Ciechocinka. Urodziła się 1 Listopada, 1983r., w Aleksandrowie Kujawskim. Ukończyła Studium Informatyczne. Jak sama mówi "pisanie wierszy przychodzi samo, po prostu siada ,bierze długopis, kartkę i powstaje wiersz".  Pomimo, że jest osobą niepełnosprawną i jej życie nie jest łatwe, nie zamieniłaby go na inne, wierzy, że wszystko kiedys się ułoży. Pisze o tym w swoim wierszu …"Wzbiłam się jak ptak wysoko, poczułam w sercu radość tak głeboką. Juz nie lękam się, Wypłynełam na głębię"… Zadebiutowała w 2007 r na łamach poznańskiego miesięcznika "Filantrop" oraz uczestniczyła w Przegladzie Osób Niepełnosprawnych. W 2010 r. po raz drugi reprezentowała nasz region w prezentacjach artystycznych pod nazwą Ton. Tomiki wierszy Marty to: "Moja nadzieja" i "Tajemnice zycia". W ciagu roku Marta ma spotkania autorskie z młodzieżą w Sanatorium "Markiewicz" oraz wieczorki poetyckie w Sanatorium "Ruch-POLEX" w Ciechocinku. Wiersze Marty sa bardzo osobiste, dojrzałe, dotyczące jej samej jak i refleksji nad codziennym zyciem. Zebrani gości wierszem „..dokąd biegniesz...?” byli szczerze wzruszeni. Wręczającej kwiaty Prezes Irenie Rekowskiej ze wzruszenia brakowało słów podziękowań.
3. Edward Kozłowski (ur. 1938 r. w Aleksandrowie Kujawskim) - Sołtys Otłoczyna. Z zawodu telemonter, jednakże od dzieciństwa przy ojcu z zamiłowania stolarzu poznawał tajniki pracy przy drewnie. Najpierw były to drewniane ptaszki i ludziki. W latach 70-tych wykonywał świeczniki ozdobione ptaszkami i aniołkami, aż wreszcie pojedyncze rzeźby figuralne. Na początku l. 80. XX w. związał się na stałe z muzeum włocławskim, gdzie znajduje się największa kolekcja jego prac. Kozłowski wychowany na Kujawach chętnie w swojej twórczości podejmuje tematy obecne w dawnej rzeźbie tego regionu. W dorobku ma wiele przedstawień Matki Boskiej Skępskiej, Chrystusa Frasobliwego. Z dużym upodobaniem przedstawia w rzeźbie kujawską obrzędowość doroczną (Kwiat paproci, Sobótka na Kujawach, Gaik-maik, "Podkoziołki") oraz struga ptaszki. W malowaniu rzeźb, od wielu lat pomaga mu żona Barbara. Edward Kozłowski jest wielokrotnym laureatem konkursów regionalnych. Pan Edward zapoznał nas ze swoją twórczością pokazując plansze. Niestety  nie miał swoich dzieł do zaprezentowania podczas spotkania w Służewie, gdyż w Żninie na pokazach jego rzeźby chetnie wykupiono. Pan Kozłowski jest osobą skromną, nie ma warsztatu w domu, jego warsztat to plener.
4. Jan Durkiewicz (ur. 1941 r. w Zielęcinie) pochodzi z Wielkopolski, lec od 1973 roku mieszka i tworzy w Wołuszewie. Od młodości przejawiał duże zdolności plastyczne i marzył o studiach artystycznych, lecz kłopoty zdrowotne uniemożliwiły ten zamiar. Pozostał na wsi, uprawiając ziemię. Zapamiętane obrazy dawnego wiejskiego życia i zasłyszane opowieści przenosił później na płótno lub rzeźbił w drewnie. Zaczynał w dzieciństwie struganiem ptaszków, fujarek i zabawek, lecz prawdziwa twórczość zrodziła się na Kujawach. Od 1977 roku stale współpracuje z muzeum włocławskim, które posiada największą kolekcję jego prac. W rzeźbie sporo miejsca poświęca tematyce sakralnej, zwłaszcza chrystusowej i maryjnej, ale przede wszystkim lubi przedstawiać świętych, zwłaszcza patronów - orędowników od różnych spraw, czczonych przez lud (św. Mikołaj, św. Wawrzyniec, św. Franciszek, św. Jan Nepomucen, św. Florian). Dawną wieś przedstawia w klimatach codziennego życia (kopanie ziemniaków, wyrabianie masła) lub w barwności zwyczajów, które pamięta z młodości (herody, dyngus). Nieobca mu jest w rzeźbie tematyka biblijna (Adam i Ewa w raju) i starotestamentowa (Mojżesz). Jako malarz znany jest jako autor pejzaży, w którym swiadomie nawiązuje do stylu ludowego. Choć na równi uprawia obie sztuki, rzeźbiarstwo daje p. Janowi więcej satysfakcji. Jan Durkiewicz jest laureatem wielu regionalnych konkursów na sztukę ludową (Włocławek, Inowrocław), uczestniczył też w konkursach ogólnopolskich. Pan Jan ze soba przywiózł rzeźby i obrazy czym wzbudził radość ogółu.
Swoją obecnoscią zaszczycili pokaz Radny Sejmiku Marian Gołebiewski , Wójt Gminy Andrzej Olszewski , Radny Jacek Krzyzyński, p.red Jadwiga Aleksandrowiecz .
Wszyscy artyści otrzymali kwiaty, były wspólne fotografie a na koniec skromny poczestunek przygotowany przez Panie ze Stowarzyszenia Kobiet KUJAWY RAZEM.

SPOTKANIE OPŁATKOWE W GOK W SŁUŻEWIE

W dniu 12.12.2010r. panie ze Stowarzyszenia Kobiet "KUJAWY RAZEM" zorganizowały w GOK w Służewie spotkanie opłatkowe, na które zostali zaproszeni przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, oraz ksiądz proboszcz parafii Służewo - Andrzej Zdzienicki. Jako pierwsi zjawili się sie V-ce Starosta powiatu Aleksandrów Kujawski Adam Potaczek oraz Arkadiusz Gralak z Zarządu powiatu Aleksandrów Kujawski, który na ręce pani Prezes Stowarzyszenia przekazał podarunek, w postaci ręcznie wykonanej płaskorzeźby przestawiającej Narodzenie Chrystusa.

Do tego dnia Panie przygotowywały się prawie trzy tygodnie. Najpierw pięknie przystroiły salę, zadbały o choinkę, świecidełka, świece i lampki. Wspólnie wyszukiwały opisy różnych tradycji, zwyczajów i obrzędów związanych z wigilią i Świętami Bożego Narodzenia. Wszystkie zgromadzone wiersze, piosenki zebrały i uporządkowały tak, aby powstał scenariusz przedstawienia, którym członkinie rozpoczęły spotkanie opłatkowe. Pani prezes Irena Rekowska mówiła -

"Jest taka noc ponad wszystkie inne,
Pełna nadziei i miłości.
Ona nad inne w naszych sercach gości,
Bo jest nad wszystkie - najbardziej rodzinna
POLSKA WIGILIA"

Pani Małgorzata Polanowska mówiła dalej o tradycjach i wierzeniach wigilijnych, a pani Dominika Janecka przeczytała fragment pisma świętego "O narodzeniu Jesusa Chrystusa". Na koniec przedstawienia córeczka pani Prezes Natalka przebrana w postać aniołka zaśpiewała piękną piosenkę o płonącej świecy, która jest darem miłości, wiary, ciepła i przebaczenia. Na stole nie zabrakło stroików, sianka, opłatka i pisma św., a przede wszystkim tradycyjnych, wigilijnych potraw przygotowanych przez wszystkie panie oraz kolęd. Uroczystość była miła i przyjemna. Po prostu POLSKA WIGILIA.

ilustracja

Goście dzielą się opłatkiem. Pani Irena Rekowska i Pan Arkadiusz Gralak

ilustracja

Mini repertuar członkiń Stowarzyszenia. Panie Irena Rekowska, Małgorzata Polanowska i Dominika Janecka

ilustracja

ilustracja

Zaproszeni goście

ilustracja

Natalka - córka pani prezes, która wystapiła w roli aniołka ze śliczną piosenką

Stowarzyszenie podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Panie z Stowarzyszenia Kobiet KUJAWY RAZEM włączyły sie do 19 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gminnym Ośrodku Kultury w Służewie gdzie odbył się koncert. Częstowały przybyłych gości tradycyjną kujawską potrawą parzybrodą. Członkiniom udało się zebrać około 160 złotych z czego były bardzo dumne. Za rok odbędzie sie 20 - jubileuszowy Finał WOŚP. Już dzisiaj z wielką chęcią Stowarzyszenie zadeklaro swój udział. Sie ma !!!

ilustracja

ilustracja

ilustracja

||||||
Polityka prywatności | Zastrzeżenia prawne
Projekt i wykonanie Excelo. Powered by trueCMS