Poniedziałek, 10 Sierpnia 2020
Przybranowo 2009:

ilustracja

ZAPROSZENIE NA DOŻYNKI

     W dniu 30 sierpnia 2009 roku, odbędą się tegoroczne Gminno-Parafialne Dożynki w miejscowości Przybranowo. Uroczystości dożynkowe należą do staropolskiego pięknego obyczaju. Są także okazją do spotkań społeczności wiejskiej, rolników, hodowców, przedsiębiorców, a także artystów ludowych. Swoją obecność potwierdziły znane w całej Polsce takie osobistości świata artystów ludowych, jak  rzeźbiarka pani Krystyna Trzeciak oraz malarz i rzeźbiarz Pan Jan Durkiewicz.
 
     Zobaczyć będziemy mogli także wyroby innych artystów różnych dziedzin tzn. malowania na płótnie, wyroby z ciasta chlebowego i masy solnej, obrazy, wyroby wikliniarskie, bukiety ludowe wykonane z bibuły, kwiaty z papieru.
 
     Tegoroczne dożynki wypełnione będą różnymi atrakcjami dla dzieci a także dorosłych. Na tych najmłodszych czekać będą kucyki, karuzele, trampoliny, zabawki, quady, różnego rodzaju konkursy i niespodzianki. Dla  troszkę starszych mieszkańców organizatorzy także przygotowują nie lada atrakcje: występy Gminnej Orkiestry Dętej, chóru, dyrygowanego  gościnnie przez Pana Jarosława Dąbrowskiego, składającego się z mieszkanek Wołuszewa, Służewa i Przybranowa. Pan Marek Grynicz przygotowuje przedstawienie parodiujące występy gwiazd polskich i zagranicznych  pod tytułem „Od przedszkola do ramola”. Wszyscy z przyjemnością podziwiać będziemy ptaki ozdobne, gołębie i  kozy.

     Po części oficjalnej mieszkańcy Gminy Aleksandrów Kujawski będą bawić się przy akompaniamencie zespołu Sigma. Dla sympatyków dobrej tanecznej muzyki a zarazem wytrwałych uczestników zabawy dożynkowej czeka jeszcze jedna niespodzianka. Zabawę taneczną uwieńczy koncert gwiazdy  muzyki disco polo zespołu MAXEL.  

     Uroczystości dożynkowe, jak co roku są okazją do spotkań ze społecznością wiejską przedstawicieli organizacji i instytucji  działających na rzecz i dla  mieszkańców  Gminy Aleksandrów Kujawski. Swoją obecność potwierdzili ARiMR, KBS w Aleksandrowie Kujawskim, PZU,  PZDR Placówka terenowa KRUS przeprowadzi jak, co rok ankietowy konkurs dla rolników. Laureatów poznamy już podczas dożynek, podczas których  zostaną rozdane nagrody. Na każdego z uczestników czekać będzie symboliczny poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Przybranowie.

Program uroczystości dozynkowych:

  • Polowa Msza Świeta dziękczynna za plony - godz. 14.00
  • Korowód dożynkowy z wieńcami i chlebem - godz. 15.00
  • Występy artystyczne, konkursy
  • Zabawa taneczna przy akompaniamencie Zespołu "SIGMA"
  • Gwiazda wieczoru - Zespół "MAXEL"

Imprezy towarzyszące:

  • wystawy i prezentacje
  • degustacja potraw
  • zabawy i konkursy dla dzieci
  • pokazy i loty gołębi pocztowych, wystawa ptactwa ozdobnego
  • ognisko dożynkowe

RELACJA Z UROCZYSTOŚCI I IMPREZ TOWARZYSZĄCYCH

     30 sierpnia 2009 roku w Przybranowie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne Gminy Aleksandrów Kujawski. Uroczystości zgromadziły wielu dostojnych gości i mieszkańców z terenu naszej gminy. W tym roku aura była łaskawa, świeciło słońce, a uroczystości dożynkowe były bardzo barwne i huczne. Gospodarze z poszczególnych sołectw przygotowali tradycyjne bochny cleba i kosze z darami sadów i ogrodów.

     Gospodarzem dożynek w Przybranowie był Pan Czesław Czarnecki, który jest mieszkańcem Przybranowa. Razem z żoną Anną  prowadzi 43 hektarowe zmechanizowane gospodarstwo rolne Zajmuje się głównie hodowlą trzody chlewnej i uprawą zbóż. Pan Czesław ma dwóch synów i 3 córki. Jako radny gminy i sołtys działa czynnie na rzecz  społeczności gminy Aleksandrów Kujawski.

ilustracja

Wystąpienie i powitania Gospodarza dożynek Pana Czesława Czarneckiego

     Mszę Dziękczynną za tegoroczne plony celebrowali: Probosz Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Służewie ks. Andrzej Zdziennicki oraz Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Ostrowąsie ks. Janusz Drewniak. Podczas mszy Wójt Gminy Pan Andrzej Olszewski i Przewodniczący Rady Gminy Pan Waldemar Bartczak złożyli na ołtarzu upieczony z tegorocznych zbiorów Bochen Chleba, który jest owocem ziemi i pracy ludzkich rąk. Przede wszystkim jednak to dar hojności Boga, Stwórcy i Ojca, który powoduje, że ziemia rodzi plony, i który daje człowiekowi zdrowie, siłę i mądrość, aby przetwarzał owoce ziemi.

     Starostowie dożynek: Pani Jadwiga Kuraczyk i Pan Marian Maciejewski złożyli w darze ołtarza kosz z owocami, natomiast asystenci Starostów dożynek: Pani Wioletta Kowalska, Pan Robert Dydo i Pan Zbigniew Krychowiak przekazali kosz z warzywami. Dary te to znak naszej wdzięczności wobec Boga, od którego wszystko pochodzi.

ilustracja

Msza św dziękczynna za tegoroczne plony

ilustracja

Wójt Gminy Aleksandrów Kujawski Pan Andrzej Olszewski oraz Przewodniczący Rady Gminy
Pan Waldemar Bartczak składają bochen chleba z tegorocznych zbiorów
na ołtarz podczas mszy świętej

ilustracja

Wieniec dożynkowy z sołectwa Przybranowo, wniosły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich:
Małgorzata Ogrodowska, Barbara Nowak, Lucyna Kotas, Maria Matuszewska
z asystą dzieci Paulinki, Agnieszki i Natalki

ilustracja

Wienic dożynkowy Sołectwa Przybranowo

ilustracja

Przemówienie Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski Pana Andrzeja Olszewskiego

     Jak co roku odbył się tradycyjny korowód dożynkowy z wieńcami i bochnami chleba. Symboliczne dary z tegorocznych zbiorów przekazywały delegacje z poszczególnych sołectw.

     Bochen chleba przekazali Wójtowi Gminy i Przewodniczącemu Rady Gminy Alesandrów Kujawski Starostowie dożynek: Pani Jadwiga Kuraczyk i Pan Marian Maciejewski.

     Starościna Dożynek Pani Jadwiga Kuraczyk ma 52 lata, zamieszkuje w miejscowości Przybranowo. Razem z mężem Michałem prowadzi 15 hektarowe gospodarstwo rolne o profilu rolno-warzywniczym. Pani Jadwiga wychowała troje dzieci: dwie córki i syna, który obecnie pomaga rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa. Pani Kuraczyk udziela się społecznie w Kole Gospodyń Wiejskich.
     Starosta dożynek – Pan Marian Maciejewski ma 52 lata, wspólnie z żoną Wiesławą prowadzi 37 ha gospodarstwo rolne w Przybranowie. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę trzody chlewnej, bydła mięsnego oraz uprawę zbóż i buraka cukrowego. Pan Marian ma dwoje dzieci. Doskonale łączy obowiązki w gospodarstwie rolnym z pracą społeczną, aktywnie uczestniczy w pracach chóru parafialnego w Służewie. W przyszłości planuje zmodernizować gospodarstwo rolne.

     Asystenci starostów dożynek Pani Wioletta Kowalska, Pan Robert Dydo i Pan Zbigniew Krychowiak przekazali kosz z owocami i warzywami.
     Asystentka Starostów Dożynek Pani Wioletta Kowalska lat 32, wspólnie z mężem Robertem prowadzi 34 hektarowe gospodarstwo we wsi Podgaj, zajmuje się uprawą zbóż, hodowlą trzody chlewnej i bydła. Poza pracą w gospodarstwie Pani Wioletta zajmuje się wychowaniem czworga dzieci.
     Asystent Pan Zbigniew Krychowiak lat 41 wspólnie z żoną Lucyną prowadzi 10 hektarowe gospodarstwo rolne w Przybranowie, nastawione na produkcję do przetwórstwa warzywnego. Prowadzi również działalność poza rolniczą w zakresie instalacji wodnych. Państwo Krychowiak mają 2 córki.
     Asystent Pan Robert Dydo lat 30 wspólnie z żoną Adrianą prowadzi 22 hektarowe gospodarstwo rolne w Przybranowie. Zajmuje się uprawą zbóż i roślin okopowych. Państwo Dydo mają jednego syna.

     Asystenci starostów przekazują kosz z owocami i warzywami Wójtowi Gminy i Przewodniczącemu Rady Gminy.

ilustracja

Starostowie dożynek Pani Jadwiga Kuraczyk i Pan Marian Maciejewski

ilustracja

Asystenci starostów dożynek Pani Wioletta Kowalska, Pan Robert Dydo i Pan Zbigniew Krychowiak

ilustracja

Wienice dożynkowy sołectwa Opoczki niosą Pani Kamila Czarnecka, Pani Marta Staniszewska
oraz Pan Mariusz Czarnecki

ilustracja

Wieniec z parafii Ciechocinek od Koła Gospodyń Wiejskich z Wołuszewa - prowadziła Pani Maria Świeczkowska, Przewodnicząca Gminnej Rady Koła Gospodyń Wiejskich.
Delegacja niosąca wieniec: Pani Elżbieta Domanowska i Pani Aneta Urbańska

ilustracja

Delegacja sołectwa Łazieniec: Pani Maryla Zachwieja oraz Panowie Karol Dobrzelecki
i Grzegorz Jankowski

ilustracja

Delegacja sołectwa Opoki: Pani Henryka Hunkel oraz Panowie Michał Guślakow i Jerzy Korpalski

ilustracja

Delegacja sołectwa Otłoczyn: Państwo Edward i Barbara Kozłowscy oraz Pani Halina Kordowska

ilustracja

Delegacja sołectwa Przybranowo

ilustracja

Poświęcenie chleba z tegorocznych zbiorów przez ks. Andrzeja Zdzienickiego

ilustracja

Wystąpienie Przewodniczącego Rady Gminy Aleksandrów Kujawski Pana Wlademara Bartczaka

ilustracja

Wystąpienie Zastępcy Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski Pana Arkadiusza Świątkowskiego

ilustracja

Radni, Sołtysi i przedstawiciele Samorządu Gminy Aleksandrów Kujawski podzielili się chlebem
z przybyłymi mieszkańcami i gośćmi. Na zdjęciu Ks. Andrzej Zdzienicki.

ilustracja

Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych zapewniła orkiestra dęta prowadzona przez
Pana Romana Organiściaka i Krzysztofa Wołoszczaka

ilustracja

Stoisko informacyjne Urzędu Gminy w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie można było dowiedzieć się
o aktualnie realizowanych projektach, które są współfinansowane ze środków zewnętnych
oraz otrzymać materiały promocyjne i reklamowe odnośnie terenu naszej gminy.

ilustracja

Na scenie wystąpił gminny zespół ludowy, który prowadzony jest przez Pana Jarosława Dąbrowskiego. W skład zespołu wchodzą mieszkanki z Przybranowa, Wołuszewa i Służewa.
Panie zaprezentują przyśpiewki i pieśni ludowe.

ilustracja

Zebrani mogli posilić się żurkiem, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem,
przybranowską przepyszną kaszanką

ilustracja

Wśród najmłodszych mieszkańców szczególnie dużym zainteresowaniem sieszył sie ekologiczny makijaż, który wykonywały "bejeczne" pracownice Urzędu Gminy w Aleksandrowie Kujawskim.

ilustracja

Nawet najmłodsi świetnie się bawili

ilustracja

Występ artystyczny pn. "Od przedszkola do ramola", w którym brali udział dorośli, młodzież i dzieci
z terenu naszej gminy. Grupę artystów prowadził Pan Marek Grynicz.

ilustracja

Występ "Od przedszkola do ramola"

ilustracja

Występ "Od przedszkola do ramola"

ilustracja

Występ "Od przedszkola do ramola"

ilustracja

Występ zespołu „Instynkt”, który działa między innymi na terenie naszej gminy. Prowadzi go Pan Jarosław Dąbrowski. Grupa powstała w 2008 r. W skład zespołu wchodzi: Sandra Wesołowska, Monika Łoś, Marek Romiński, Jarek Dąbrowski, Marcin Andrzejewski i Sławek Świątkiewicz.

ilustracja

Przeciąganie liny, po jendej stronie stanęli radni, sołtysi, pracownicy urzędu
a po drugiej mieszkańcy sołectwa Przybranowo.

ilustracja

Prezentacja rzeźb Pani Krystyny Trzeciak

ilustracja

Prezentacja ikon i wyrobów metaloplastyki

ilustracja

Ptactwo ozdobne i króliki

ilustracja

Prezentacja maszyn i sprzętu rolniczego

 

||||||
Polityka prywatności | Zastrzeżenia prawne
Projekt i wykonanie Excelo. Powered by trueCMS