Poniedziałek, 10 Sierpnia 2020
Grabie 2006:

     W dniu 3 września 2006 roku w Grabiu odbyły się gminno-parafialne dożynki. Miejscem uroczystości było nowo wybudowane boisko do koszykówki i siatkówki w Grabiu sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej. Zaproszono przedstawicieli władz samorządowych, delegacje sołectw oraz mieszkańców gminy.
     Msza Święta była celebrowana przez Ks. Biskupa Józefa Szamockiego i Proboszcza Parafii Grabie Ks. Kanonika Kazimierza Pilarskiego. W trakcie mszy świętej zebrani podziękowali za tegoroczne plony, a Ks. Biskup pobłogosławił plac uroczystości.
     Gospodarzem dożynek był Pan Michał Guślakow mieszkaniec Opok, absolwent Politechniki Gdańskiej. Razem z żoną Beatą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 21 ha. Zajmuje się głównie uprawą zbóż, buraków cukrowych i kukurydzy. Jako radny gminy działa czynnie na rzecz społeczności gminy Aleksandrów Kujawski. 

ilustracja

Rozpoczęcie dożynek, uroczystość oraz imprezy towarzyszące
komentowała Beata Kostrzewska

ilustracja

Mszę Św. za plony odprawił J.E. Ks. Biskup Józef Szamocki

     Starościną Dożynek była Pani Krystyna Błądek, która gospodaruje razem z mężem Na 20 hektarowym gospodarstwie w miejscowości Słońsk Dolny. Gospodarstwo Państwa Błądek specjalizuje się w produkcji mleka, prowadzą oni również usługi agroturystyczne, posiadając 8 miejsc noclegowych.
     Starostą dożynek był Pan Dariusz Lewandowski wspólnie z żoną Anną prowadzą 54 ha gospodarstwo rolne w miejscowości Opoczki. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję trzody chlewnej, oraz uprawę rzepaku, buraka cukrowego, groszku konserwowego, marchwi, ziemniaków oraz zbóż paszowych. Pan Lawandowski udziela się społecznie w Ochotniczej Straży Pożarnej w Opoczkach, jest również członkiem Rady Sołeckiej sołectwa Opoczki. W przyszłości planuje rozbudować gospodarstwo, które na chwilę obecną jest w pełni zmechanizowane.
Asystentami starostów byli:
     Pani Aneta Madajczyk, która wspólnie z mężem prowadzi 18 hektarowe gospodarstwo we wsi Opoki. Prowadzone gospodarstwo rolne specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej oraz uprawie ziemniaka jadalnego,
     Pan Remigiusz Balcerak jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu, żona psycholog pracuje w zawodzie. Pan Balcerak prowadzi 22 hektarowe gospodarstwo, zajmując się głównie hodowla opasów, posiada również sad czereśniowy, uprawia zboża ozime. W przyszłości Pan Balcerak planuje wybudować nową oborę. Państwo Balcerak są rodziną zastępczą dla Szymona i Dominiki.

ilustracja

Starostowie dożynek, Pani Krystyna Błądek i Pan Dariusz Lewandowski,
składają chleb na ręce Wójta Gminy

ilustracja

Asystenci starostów dożynek Pani Aneta Madajczyk oraz Pan Remigiusz Balcerak
niosą kosz z owocami i warzywami

ilustracja

Widok na przybyłych gości i mieszkańców gminy

ilustracja

Wieniec żniwny od mieszkańców Służewa

ilustracja

Wieniec żniwny od mieszkańców Opok

ilustracja

Wieniec żniwny w kształcie barki

ilustracja

Kosze z warzywami i owocami

ilustracja

Wieniec żniwny od Koła Gospodyń Wiejskich ze Stawek

ilustracja

Przemówienie Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski
Pana Wiesława Szareckiego

ilustracja

Poświęcenie chleba oraz obiektu sportowego w Grabiu
przez J.E. Ks. Biskupa Józefa Szamockiego

     W czasie dożynek uczestnicy mieli okazję podziwiać występy artystyczne młodzieży z Zespołu Szkół w Służewie, Szkoły Specjalnej w Grabiu, Publicznej Szkoły Podstawowej w Opokach oraz Pań z Koła Emerytów i Rencistów ze Służewa. Największym uznaniem wśród uczestników uroczystości cieszył się występ Rycerzy z Gniewu. Przedstawili oni pokaz tańców dawnych w wykonaniu dwórek i  pojedynki rycerskie z użyciem broni średniowiecznej. Na koniec ich występu został przeprowadzony Turniej Kusznicy o "Bełt Miecznika Zamku Golubskiego". W dalszej części przeprowadzono szereg konkursów m. in.: obieranie cebuli, przeciąganie liny, rzut beretem, konkurs polegający na dojeniu kóz, konkurs sprawnościowy.
     Rozstrzygnięto także konkursy ogłoszone przez Wójta Gminy na: dożynkową kompozycję z kłosów i kwiatów i drugą na żartobliwy wiersz lub fraszkę.

ilustracja

Kompozycja dożynkowa wykonana przez

ilustracja

Układ taneczny dzieci z Domu Pomocy w Grabiu

ilustracja

Występ Koła Emerytów i Rencistów ze Służewa

ilustracja

Występ niespodzianka - część artystyczna w wykonaiu rycerzy z Gniewu

     Zgodnie z tradycją, dożynkom towarzyszyły wystawy firm i instytucji działających na rzecz rolnictwa. Uczestnicy mogli posilić się karkówką, żurkiem, chlebem ze smalcem oraz ciastami. Dla dzieci przygotowano karuzelę, zjeżdżalnię, kucyki.
     Uroczystości zakończyła wspaniała zabawa ludowa przy akompaniamencie zespołu "Kamerton" z Inowrocławia. Na uwagę zasługuje fakt, że dzięki sponsorom dla upamiętnienia uroczystości dożynkowej w Grabiu została wybita pamiątkowa "moneta", która była wręczana wszystkim osobom, które przyczyniły się swoja pracą do uświetnienia tegorocznych dożynek.

||||||
Polityka prywatności | Zastrzeżenia prawne
Projekt i wykonanie Excelo. Powered by trueCMS