Wtorek, 28 Stycznia 2020
Bieg Papieski w Służewie:

 

(...) "Potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego. Poczucie braterstwa, wielkoduszności, uczciwość i szacunek dla ciała - stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca - przyczyniają się do budowy społeczeństwa, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie więcej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawziętą
konfrontację" (...)

Jan Paweł II


     W dniach 26 i 27 czerwca 1968 roku Karol Wojtyła, w tym czasie Kardynał Krakowski odwiedził Służewską Parafię pw. św. Jana Chrzciciela, przyjmując zaproszenie od ówczesnego Proboszcza ks. Andrzeja Bazińskiego. Wizyta związana była z obchodami 20 rocznicy kapłaństwa, którą Karol Wojtyła i ks. Baziński obchodzili wspólnie z kolegami z seminarium. Święceń udzielił im Kardynał Sapieha w Krakowie w 1948 roku.
     Jednym z elementów obchodów była uroczysta Msza Święta celebrowana przez kardynała Wojtyłę. Na mszę, jak mówią nieliczne dokumenty przybyło ok. 500 osób, w tym 10 księży i Biskup Pawłowski. Jak można się dowiedzieć po latach, Karol Wojtyła był śledzony, a "obstawa" dotarła za Wojtyłą także do Służewa. W późniejszym dokumencie na ten temat można przeczytać o spokojnym przebiegu mszy, w notatce napisano: "Kazanie ks. Kardynała nie zawierało żadnych momentów niewłaściwych. Uroczystość miała charakter spokojny bez rozgłosu i bez jakichkolwiek demonstracji - tak jak normalnie w zwykłą niedzielę. Po nabożeństwie tego samego dnia kardynał Wojtyła wyjechał do Gniezna".

ilustracja

Karol Wojtyła wychodzi z plebanii w Służewie

ilustracja

Powitanie przez wiernych

ilustracja

Powitanie przez wiernych

ilustracja

Powitanie przez wiernych

ilustracja

Msza Święta koncelebrowana odprawiona przez Kardynała Karola Wojtyłę

ilustracja

Msza Święta koncelebrowana odprawiona przez Kardynała Karola Wojtyłę

     Na pamiątkę tego wydarzenia ufundowana została płyta pamiątkowa wmurowana w ścianę Kościoła Św. Jana Chrzciciela w Służewie, natomiast w roku 2000 samorząd Gminy Aleksandrów Kujawski nadał Ojcu Świętemu Honorowe Obywatelstwo Gminy Aleksandrów Kujawski.

ilustracja

Tablica pamiątkowa wmurowana w mury świątyni w Służeiwe

     Aby uczcić pamięć Ojca Świętego - Wielkiego Polaka, a także upamiętnić jego pobyt w Służewie postanowiono zorganizować Bieg Papieski. Przy okazji organizacji biegu pragniemy utrwalić to szczególne wydarzenie w historii społeczności służewskiej. Pragniemy aby taka forma współzawodnictwa sportowego na trwale zapisała się w kalendarz wydarzeń sportowych i kulturalnych Gminy Aleksandrów Kujawski.

     Sport w życiu Karola Wojtyły odgrywał zawsze bardzo szczególną rolę, jako młody chłopak, występował w piłkarskim zespole szkolnym, pełnił na boisku funkcję obrońcy, nie obyło się także bez obsadzenia pozycji bramkarza, a miał ku temu predyspozycje - był chłopakiem wysokim, barczystym, odważnym. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła "zakochał się" w górach, najczęściej odwiedzanym przez Karola Wojtyłę szczytem była Jaworzyna (890 m n.p.m.) w Beskidzie Małym. Po raz pierwszy przywędrował tu ze swym ojcem w 1930 roku. Był to zakątek o szczególnym uroku - z polany wierchowej roztaczała się rozległa panorama na Tatry, Pilsko, Policę, Babią Górę, wzgórza otaczające Lanckoronę i Kalwarię Zebrzydowską oraz rodzinne Wadowice. Wszyscy wiemy, że Papież był sympatykiem popularnych pasów - "Cracovii", z wielką radością przyjmował dobre nowiny o klubie z ulicy Kałuży w Krakowie.
     Karol Wojtyła kochał góry, szczególnie bliskie były mu Tatry, Beskidy i Bieszczady, wakacyjne wycieczki w Bieszczady i nad jeziora rozpoczęły się na początku lat pięćdziesiątych, gdy przyszły papież, kończąc pracę duszpasterską w Niegowici pod Bochnią, został wikariuszem w krakowskim kościele św. Floriana.

     Na pewno nie my pierwsi i jedyni w Polsce uznaliśmy, że z racji takiego uwielbienia do aktywności ruchowej przez Ojca Świętego jednym ze sposobów uczczenia pamięci naszego Znamienitego Rodaka będzie właśnie Bieg  - Bieg Papieski w Służewie.
     Mamy nadzieję, że Bieg na stałe wpisze się w coroczny kalendarz wydarzeń sportowych upamiętniających życie i dokonania Jana Pawła II, a jednym z miejsc obchodów będzie właśnie Służewo. Miejscowość ta ma bardzo bogatą przeszłością historyczną. Służewo z wieloma pięknymi zabytkami, takimi jak Kościół z XVI wieku, jak piękny park dworski z XIX wieku z jeziorem u swych granic, stary przedwojenny młyn, cmentarz z wieloma zabytkowymi grobami. Również jak głoszą podania i legendy, Służewo wiązało się z Fryderykiem Chopinem poprzez bliski związek z Marią Wodzyńską mieszkanką służewskiego dworku, czy związki z Juliuszem Słowackim także poprzez znajomość ze wspomnianą już wcześniej Marią Wodzyńską. W pobliżu Służewa znajduje się także kapliczka przy której prawdopodobnie "modlił" się Napoleon Bonaparte podczas postoju w swym marszu na Rosję. Te oraz inne historie, legendy usłyszeć można w Służewie.

||||||
Polityka prywatności | Zastrzeżenia prawne
Projekt i wykonanie Excelo. Powered by trueCMS