Poniedziałek, 24 Lutego 2020
11 listopad 2010:

     W dniu 11 listopada 2010 roku o godz. 11.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Otłoczynie została odprawiona uroczysta Msza Święta z okazji 92 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Nabożeństwo celebrował oraz homilię wygłosił Proboszcz Parafii Ks. Piotr Rutkowski. Uroczystość uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej oraz montaż słowny w wykonaniu uczennic z Zespou szkół w Służewie.

     Na uroczystość przybyli przedstawiciele Samorządu Gminy Aleksandrów Kujawski z Wójtem Panem Andrzejem Olszewskim oraz Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Panem Jackiem Krzyżyńskim na czele. Obecni również byli członkowie Rady Gminy Panowie Tadeusz Kozłowski i Marek Różycki. Ponadto przybyły wszystkie zaproszone delgeacje Ochotniczych Straży Pożarnych i Szkół z terenu Gminy oraz honorowi w tym dniu goście - Kombatanci.

     Msza poświęcona była ojczyźnie i wolności gdyż 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. 1772, 1793, 1795 - te daty rozpoczęły tragedię naszego narodu - trzy rozbiory dokonane przez naszych sąsiadów: Rosję, Prusy i Austrię. Dzisiaj obchodzimy niezwykłą uroczystość - Narodowe Święto Niepodległości. Przez 123 lata wrogowie próbowali narzucić Polakom swój język, kulturę, obyczaje i religię. Ale nie udało się im to. Dzięki mądrym i wielkim sercom naszych pradziadów ocaliliśmy najcenniejsze wartości: miłość Ojczyzny, wiarę w Boga, umiłowanie wolności. Mimo że Polskę wymazano z mapy świata, nie zdołano jej wymazać z serc Polaków.

     Po Mszy świętej wszystkie delegacje ustawiły sie pod Krzyżem Misyjnym przy Kościele gdzie nastąpiło złożenie biało-czerwonych wieńców przez Pana Wójta i W-ce Przewodniczacego Rady oraz Kombatantów, nastepnie znicze złożyli wszyscy przybyli na uroczystość goście. Uroczystość była okazją do refleksji i modlitwy za Naszą Ojczyzną równiez za tych którzy walczyli w jej obronie.

ilustracja

Uroczysta Msza św w intencji Ojczyzny

ilustracja

Uroczysta Msza św w intencji Ojczyzny

ilustracja

Przemówienie Wójta Gminy Aleksandrów Kujawski Pana Andrzeja Olszewskiego

ilustracja

Występ uczennic z Zespołu Szkół w Służewie

ilustracja

Uroczysta Msza św w intencji Ojczyzny

ilustracja

Złożenie wiązanek i zniczy przez samorządowców i przybyłych mieszkańców

ilustracja

Złożenie wiązanek i zniczy przez samorządowców i przybyłych mieszkańców

||||||
Polityka prywatności | Zastrzeżenia prawne
Projekt i wykonanie Excelo. Powered by trueCMS